فروشگاه زنجیره ای سلفریدج بیرمنگام

فروشگاه های زنجیره ای سلفریدج بیرمنگام، از جمله بزرگترین فروشگاه های زنجیره ای انگلستان از نظر وسعت می باشد که دومین شعبه این فروشگاه در میان شعبه های خارج از لندن می باشد.

این فروشگاه توسط شرکت معماری Future-systems در سال 2003 طراحی شده. طرح برجسته معماران، شیب تند زمین را همانند موج لرزانی که فرو می ریزد به میدان سنت مارتین هدایت می کند. برخلاف اغلب بناها با نماهای منحنی، این ساختمان در هر سه جهت و بعد دارای انحناست و به همین جهت هیچ تمایزی میان عناصر ساختاری آن نظیر دیوار و سقف و نیز هیچ زاویه تندی که حرکت مواج بنا را قطع کند، وجود ندارد.

فروشگاه زنجیره ای سلفریدج بیرمنگام

پوشش خارجی بنا شامل هزاران قرص آلومینیومی است که بافتی زیبا و درخشان را در تمام سطوح ساختمان ارائه می کنند. تاثیر این تدبیر که همانند پولک های یک پیراهن و یا حرکت مواج یک مار آبی است، به بنا کیفیتی متفاوت و درکی ملموس از سیستم های ساختمانی مدرن می دهد.

فروشگاه زنجیره ای سلفریدج بیرمنگام

این بنا شامل چهار طبقه تجاری در مقیاس خرد و یک طبقه زیرزمین جهت بارانداز و تراسی در بام می باشد. قاب های زرد رنگی گاه و بی گاه با شکافتن پوسته ساختمان، گشایش های بارزی را در حجم آن به وجود آورده اند. در ضمن معماران در صدد برقراری تعادل میان برون و درون، در پاسخ به شناوری نما، در فضای داخلی نیز آتریومی سیال که در طبقات جاری شده است را طراحی کرده اند که همانند شکاف و دره ای عمیق سبب نفوذ نور طبیعی به داخل بنا می شود و نیز دید به آسمان را برای بازدیدکنندگان به ارمغان می آورد.

فروشگاه زنجیره ای سلفریدج بیرمنگام

یکی دیگر از نکات قابل توجه در این پروژه، پل پیاده  شفافی است که با انحنایی ظریف از فراز خیابان گذشته و مجتمع تجاری را به پارینگ آن متصل می سازد. (منابع:ب-3)

مشاهده 1705 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1125{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید