• خانه
  • تجاری
  • مرکز تجاری و خرده فروشی میدان شهر استانبول

مرکز تجاری و خرده فروشی میدان شهر استانبول

نوشته شده توسط محمد صامتی

شرکت FOA Architects، در سال 1995،توسط خانم فرشید موسوی، معمار زن ایرانی که مدرس دانشگاه هاروارد می باشد، به همراه همسر اسپانیایی اش آقای خوزه آلخاندرو زائرپولر، تاسیس شد.

یکی از پروژه های برجسته شرکت FOA Architects ، مرکز تجاری میدان در منطقه آسیایی شهر استانبول کشور ترکیه می باشد. این بنا به جهت هندسه، ساختار دسترسی و سیرکولاسیون خاص، در مقایسه با اغلب مجتمع های تجاری که به صورت جعبه هایی درونگرا تعریف می شوند، نمونه ای خاص و در خور توجه می باشد. تعبیه پارکینگ ها در تراز زیرزمین نتیجه چنین رویکردی است، چرا که این امر موجب تخصیص مساحت قابل توجهی از تراز همکف به فضای سبز و میدان شهری شده که این امر بالا بردن تعاملات اجتماعی را نیز در پی داشته است. به بیانی دیگر پروژه نه تنها به عنوان مرکزی تجاری که به منزله فضایی شهری نیز می تواند مورد توجه قرار گیرد.

 مرکز تجاری و خرده فروشی میدان شهر استانبول

ارتباط تنگاتنگ پروژه با زمینه و به نوعی تنیده شدن در آن، از نقاط شاخص این بنا می باشد. چگونگی تعریف حجم بنا گویی در جهت گسترش توپوگرافی محیط اطراف و نه در راستای طراحی ساختمانی با کاربری و عملکرد مشخص انجام گرفته است.

 مرکز تجاری و خرده فروشی میدان شهر استانبول

بام های سبز توده های پراکنده در چندین نقطه مشخص با توپوگرافی زمین پیوند خورده اند. این مجموعه، نمونه ای مناسب  و موفق برای معرفی معماری پایدار و همساز با طبیعت به شمار می رود. چرا که تعریف سقف به مثابه چمنزاری طبیعی و دگردیسی ملایمی که طی آن ساختمان ها به پلازای وسیعی تبدیل می شوند نظر عموم را به خود جلب می کند. این مجتمع شامل هفتاد هزار مترمربع فضای فروشگاهی مدرن متشکل از مغازه ها، رستوران ها و مجموعه سینمایی است که سبب رونق و جهش اقتصادی منطقه گردیده. (منابع و مراجع: ب-3)

مشاهده 1211 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1115{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید