نوآوری در سیستم های سازه، به نمایش درآوردن ستون ها و تیرهای فولادی و استفاده از تکنولوژی روز مشخصه معماری رنزو پیانو (RenzoPiano) معمار برجسته ایتالیایی می باشد.

تنوع و پویایی بی حد و حصر، اکنون دیگر به شاخصه ای آشنا در آثار دانیل لیبسکیند (Daniel Libeskind) تبدیل شده، تنوعی که در ترکیب هایی جسورانه و فرم هایی نامتعارف هر بار به نحوی متفاوت نمایان شده و گویی پایانی بر آن وجود نخواهد داشت.

فروشگاه های زنجیره ای سلفریدج بیرمنگام، از جمله بزرگترین فروشگاه های زنجیره ای انگلستان از نظر وسعت می باشد که دومین شعبه این فروشگاه در میان شعبه های خارج از لندن می باشد.

شرکت FOA Architects، در سال 1995،توسط خانم فرشید موسوی، معمار زن ایرانی که مدرس دانشگاه هاروارد می باشد، به همراه همسر اسپانیایی اش آقای خوزه آلخاندرو زائرپولر، تاسیس شد.

مجتمع تجاری پابلیکیس در یکی از قدیمی ترین و با اهمیت ترین مناطق تجاری و توریستی شهر پاریس فرانسه، در سال 2002، توسط دفتر معماری Michaele saee طراحی و ساخته شد.

شرکت معماری BDP که در سال 1961 تاسیس گردیده، یکی از بزرگترین شرکت هایی است که بیش از هزار متخصص در رشته های گوناگون از قبیل معماری، طراحی، کارشناس محیط زیست و ... را گرد هم آورده است. این شرکت با هدف گسترش طرح توسعه مجموعه "اسمارالیند" با کاربری تجاری و تفریحی، به طراحی پروژه گمارده شد.

در قلب منطقه تجاری توسعه یافته شهر منچستر انگلستان، مرکز خریدی با هندسه ای سه ضلعی قرار دارد که در سال 1903 ساخته شده است.

ژان نوول (Jean Nouvel)، معمار مشهور فرانسوی، در سال 1945 در جنوب غربی فرانسه متولد شد و در سال 1976 دفتر معماری خود را تاسیس نمود. وی تاکنون جوایز زیادی را از آن خود کرده که از مهم ترین آنها می توان به جوایز پریتزکر در سال 2008 و بنیاد آقاخان در سال 2005 اشاره نمود.

فروشگاه کمپانی فراری در کشور ایتالیا و در فضایی به مساحت 370 مترمربع واقع شده است. این فروشگاه توسط گروه معماری Iosa Ghini Associates طراحی و اجرا شد.

گروه معماری جان لویس (John Lewis) با همکاری گروه بین المللی گریمشاو (Grimshaw)، بوتیک منحصر به فردی را در خیابان آکسفورد انگلستان طراحی و اجرا کرده اند.

استودیوی طراحی انگلیسی ژنر (Jenner Studio)، یک فروشگاه لوکس عطر فروشی را در کشور سنگاپور طراحی و اجرا نموده. این گروه، بهره گیری از مفاهیم توسعه گرا را در طراحی فضاهای لوکس امروزی سرلوحه کار خود قرار داده است.

بازار سراب؛ طرح یک مجتمع عظیم و برجسته تجاری، در خاورمیانه است، هرچند هنوز تصیمی گرفته نشده که این طرح در کدام شهر اجرا شود، ولی قرار است به عنوان نمادی از خاورمیانه مطرح شود و به احتمال زیاد در دبی ساخته خواهد شد.

شرکت بزرگ نساجی ویگووس (Vigoss) در سال 2012 در استانبول ترکیه، تصمیم به ساخت نمایشگاهی برای ارائه طرح های جدید گرفت و البته تمایل داشت که تیم طراحی و دوخت هم در همان مکان حضور داشته باشند، لذا سراغ گروه معماری زیمبرک (Zemberek) رفت.