غار خربس

نوشته شده توسط محمد صامتی

غار خربس یکی از جاذبه‌های گردشگری شهرستان قشم و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است. این غار در پانزده کیلومتری شهر قشم در سمت راست جاده قشم به روستای خربس و روستای رمچاه قرار دارد.

به عقیده برخی از محققین غار خربس، نیایشگاه پیروان مهرپرستی و یا پرستشگاه آناهیتا (خدای آب) بوده است. طبق بررسی‌ های انجام شده روی محوطه باستانی غار خربس، قدمت این اثر به دوره مادها می‌رسد.

غار خربس بر پیشانی کوهی مشرف ‌به ساحل جنوبی جزیره قشم واقع شده است که ۴ دهانه غار از درون به ‌هم ‌پیوسته در ارتفاع ۲۰ تا ۳۰ متر آن به چشم می‌خورد که به غارهای خربس شهرت دارند. این غارها، از درون با وجود مجموعه دهلیزها و تالارها و اتاق‌های متعدد و چشمه ‌ها و روزنه‌های گوناگونی که رو به شمال و جنوب قرار دارند مؤید حضور مردمانی از دوره‌های کهن در جزیره قشم هستند. پیداست که دست آدمیان به ‌مرور زمان و به‌ منظور کاربردهای گوناگون، شکل و سیمای این غارها و دیواره‌های آن ‌ها را دگرگون ساخته و مناسب نیاز های خود درآورده است.

غار خربس با معماری صخره‌ای راز آلود خود، از نظر نماسازى، با معبد یا آرامگاه صخره‌اى کلات خورموج در دامنه‌ی‌ کوه مند بوشهر شباهت بسیار دارد.

مردم محلی معتقدند بر فراز غار خربس، یک جفت عقاب ماهیگیر زندگی می‌کنند و تخم می‌گذارند. این عقاب‌ها از جمله گونه‌های نادر و مرغوب جهان هستند. همچنین در حفره‌های زیرین و زوایای تاریک غار خربس خفاش‌‌های دم موشی که در حال انقراض هستند زندگی می‌کنند که خوشبختانه در این غار در امنیت کامل به سر می‌برند.

برای مشاهده تصاویر بیشتر غار خربس به بخش گالری تصاویر این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

مشاهده 302 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1429{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید