غار نمکدان طولانی‌ترین غار نمکی جهان

نوشته شده توسط محمد صامتی

غار نمکدان طولانی‌ترین غار نمکی جهان در جزیره زیبای قشم استان هرمزگان واقع شده. غار نمکدان به نام‌های غار نمکی و غار سه مرد برهنه نیز معروف است.

به علت صعب‌العبور بودن و ناشناخته و کشف نشده ماندن بعضی از قسمت‌های غار، هنوز طول نهایی آن مشخص نیست. با این حال طول کشف شده این غار 6600 متر است که انتظار می‌رود بیشتر از اینها باشد. کشف این غار در سال ۱۹۹۸ به وسیله مهندسان زمین‌شناس جمهوری چک و با همکاری دانشگاه شیراز انجام گرفت. در طول این پروژه، مهندسان جمهوری چک از ۱۶ گنبد نمکی بازدید کردند و بیش از ۶۰ غار را کشف کردند و توانستند از ۳۰ عدد از این غارها نقشه‌برداری کنند. آنان از غار نمکدان، هرمز و جهانی به عنوان جذاب‌ترین و شگفت انگیزترین گنبدهای نمکی و غارهای نمکی یاد کردند. کشف طولانی‌ترین غار نمکی جهان یعنی غار نمکدان قشم مهمترین دستاورد این پروژه تحقیقاتی بود.  به دلیل کشف و مستندسازی و جهانی شدن پروژه غار نمکدان، بخشی از جزیره قشم در سال ۲۰۰۶ به عنوان ژئوپارک قشم اعلام شد و در لیست یونسکو ثبت شد.

نام اولیه این غار به نام غار سه مرد برهنه می باشد و داستان این نامگذاری به این علت است که سه متخصص اهل جمهوری چک وارد این غار برای کشف و نقشه‌برداری می‌شوند و در عمق غار به جایی می‌رسند که آب نمک غلیظ بود و راهی به جز شنا برای رفتن به آن سمت غار نبود، این سه متخصص از آنجایی که تجربه داشتند که اگر با لباس به آب نمک بروند و بعد از آن به راه رفتن در سطح غار ادامه بدهند به علت رسوبات نمک در لباس و سفت و سخت شدن لباس و چسبیدن به بدنشان قادر به راه رفتن نخواهند بود و لباسشان مثل یک تیکه چوب می‌شود، پس برای کشف ادامه غار کاملاً برهنه شدند تا بتوانند از آب نمک عبور کنند و چون این سه مرد به صورت برهنه این غار را کشف و نقشه‌برداری کرده‌اند اسم این غار را غار سه مرد برهنه گذاشتند. این غار در تاریخ ۱۳۹۰/۱۰/۰۸ با شماره ثبت ۱۷۳ به ثبت فهرست میراث طبیعی ایران رسید.

برای مشاهده تصاویر بیشتر غار نمکدان به بخش گالری تصاویر این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

مشاهده 323 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1426{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید