کاروانسرای مورچه خورت اصفهان

نوشته شده توسط محمد صامتی

ماکسیم سیرو، در کتاب راه های باستانی ناحیه اصفهان، این بنا را از کاروانسراهای صفوی دانسته و نوشته است که مورچه خورت از قدیم الایام شهری کاروانی بوده و کاروان ها در آنجا شکل می گرفتند.

کاروانسرای مورچه خورت، در جاده اصفهان واقع شده و مساحتی بیش از 4500 متر مربع دارد و نسبتا از کاروانسراهای بزرگ ایران محسوب می شود. در میانه بنا، حیاطی تقریبا مربعی شکل با گوشه هایی پخ نشسته است. در هر ضلع حیاط، ایوانی در میانه و در هر طرف ایوان، سه ایوانچه با حجره های پشت آنها قرار گرفته است. نکته جالب توجه در این بنا نظم حاکم بر طرح آن است. ایوانچه های پیرامونی حیاط همگی هم اندازه و حجره های پشت آن ها نیز چنین اند. اسطبلها مطابق معمول بر گرداگرد فضاهای کاروانسرا حلقه زده اند. این حلقه را شاه نشین پشت ایوان غربی و هشتی ورودی قطع و به دو بخش مجزا تفکیک کرده اند. سکوهای بارانداز عمیقی در اسطبلها ساخته اند که دهانه های آنها نیز کمابیش یک اندازه است. راه ورود به اسطبلها به تقارن از پخهای گوشه های حیاط است. در ابتدای راههای ورود به اسطبل، دو اتاق برای چهارپاداران وجود دارد. دو اتاق دیگر گوشه های شمال شرقی و جنوب شرقی از درون به هم راه دارند و اتاق های دو گوشه ی دیگر مجزا از یکدیگرند.

ورودی کاروانسرا، که شاخص ترین بخش است، در جبهه شرقی قرار دارد. سردر مرتفع بنا و طاق نماهای طرفین آن، همچون بیشتر کاروانسراهای دوره صفویان، از امتداد افقی نمای خارجی پیش آمده و حجمی شاخص در بدنه کاروانسراست. نمای طاق نماسازی شده این ضلع از کاروانسرا نیز، در مقایسه با نماهای ساده اضلاع دیگر، تاکیدی بر ورودی کاروانسراست. پس از سردر، هشتی وسیعی واقع است که در دو سوی خود، دو سکوی متقارن دارد. هشتی مستقیما از طریق ایوان شرقی به حیاط می رسد. در حجم حیاط نیز، بر سوی ورودی تاکید شده است. در نمای داخل حیاط، به علت اختلاف جزئی دهانه ایوان ها و ایوانچه ها و ارتفاع کم ایوان ها از رخ بام کلی حیاط، الگوی چهار ایوانی نمود چندانی ندارد و گنبد هشتی و سردر، در پشت نمای شرقی حیاط، یگانه نقطه شاخص در حیاط است.

مشاهده 3046 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}773{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید