کاروانسرای مرنجاب

نوشته شده توسط محمد صامتی

کاروانسرای مرنجاب کاروانسرا و قلعه‌ای در کویر مرنجاب، کنار دریاچه نمک آران و بیدگل می‌باشد که در سال ۱۰۱۲ ه.ق به دستور شاه عباس صفوی و توسط آقاخضر نهاوندی، که در آن زمان حاکم کاشان بود، ساخته شد.

کاروانسرای مرنجاب که دارای ۳۵۰۰ مترمربع زیربنا می‌باشد، در ارتفاع ۸۵۰ متری از سطح دریای آزاد و در حاشیه جنوبی دریاچه قم و در ۵۰ کیلومتری شمال شرق مرکز شهر آران و بیدگل استان اصفهان واقع شده‌است. طوفان‌های سهمناک شن پدیده‌ای معمول در این منطقه است؛ از این رو حتماً با راهنمایی خبره، کارآزموده و باتجربه به این منطقه سفر کنید. راهنما را می‌توان از همان آران و بیدگل پیدا کرد. این کاروانسرا در مسیر جاده ابریشم و در بند ریگ، یکی از معروف‌ترین و بزرگ‌ترین ریگزارهای ایران، قرار دارد و راه ارتباطی بین خراسان و اصفهان از آنجا می‌گذشته است. گفتنی است بند ریگ در گذشته گذرگاه رودخانه‌ها و آبراهه‌های دائمی و فصلی پرآبی بوده و حتی در بهار به دلیل عبور جریان‌های سیلابی پرآب بسیار خطرناک بوده است. اکنون دیگر خبری از آن سیلاب‌ها نیست و بند ریگ در بهار با پوشش گیاهی زیبا می‌شود و زمانی که بر اثر وزش باد تپه‌های ماسه‌ای به حرکت درمی‌آید منظره‌ی بدیعی ایجاد می‌کند.

کاروانسرای مرنجاب به شکل مربعی طراحی شده و شش برج در دیوارهای آن تعبیه شده است. پایه‌های این کاروانسرا از سنگ و ملاط و در داخل آن حیاطی به ابعاد ۳۰ در ۲۰ متر است که دور تا دور آن را ۲۹ اتاق در آورده‌اند که با چند پله از کف حیاط به آن می‌رسند. در پشت اتاق‌ها هم سرسرای بزرگی برای اصطبل پیش‌بینی شده بود. در گذشته ۵۰۰ نگهبان مسلح در این کاروانسرا وجود داشتند، تا امنیت عبور کالا از چین به اروپا و بالعکس را در این منطقه تأمین نمایند. همچنین کاروانسرای مرنجاب دارای قنات آب شیرین نیز می باشد. شور نبودن آب این قنات همه ساله بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی را به سوی خود می‌کشاند.

اگر در فصل سرد به این مکان سفر کردید، بهتر است کیسه خواب داشته باشید. اگر هم هوا خوب بود و خواستید ستاره‌ها را رصد کنید، محوطه‌ فنس‌کشی‌شده‌ای کنار کاروانسرا هست که می‌توانید آنجا اقامت کنید. در اطراف کاروانسرا حوضچه‌ آبی به طول ۵۰ متر و عرض ۱۵ متر قرار دارد که درختان بید و گز آن را محصور کرده‌اند و با آب قنات کاروانسرا پر می‌شود. محوطه‌ این آبگیر در سال‌های اخیر برای رفاه حال مسافران برای برپایی چادر، آجرفش شده. منقل‌هایشان هم برای استفاده‌ی عموم به راه است. در درون خود کاروانسرا نیز سفره‌خانه سنتی تعبیه شده، علاوه بر آن دو نوع اتاق نیز برای اقامت موجود است: یکی اتاق‌های کوچک ۱۰ نفر به قیمت ۱۰۰ هزار تومان و دیگری اتاق‌های بزرگ ۱۵ نفر به قیمت ۱۵۰ هزار تومان که می توانید آنها را رزرو نمایید.

برای مشاهده تصاویر بیشتر کاروانسرای مرنجاب به بخش گالری تصاویر این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

مشاهده 317 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1420{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید