کاروانسرای ماهیدشت

کاروانسرای ماهیدشت در جاده کرمانشاه -اسلام آباد- کیلومتر 25 واقع شده است. بر سردر بنا، کتیبه ای سنگی حاکی از تعمیرات سال ۱۲۷۵ دیده می شود.

کاروانسرای ماهیدشت احتمالا در دوره شاه عباس دوم صفوی احداث شده ولی بانی آن شناخته نشده است. بنا بر کتیبه موجود، این کاروانسرا را میرزا آقاخان نوری در زمان ناصرالدین شاه قاجار مرمت کرده است. در پی این کاروانسرا، از سنگ‌های حجاری شده عصر ساسانیان استفاده شده است که احتمالا از بناهای تاریخی اطراف آورده اند. در تعمیرات دوره قاجاریان، پشت بندهایی در دیوارهای خارجی بنا احداث گردید که امروزه برداشته شده است.

این بنا با مساحتی بیش از ۴۵۰۰ مترمربع در شمار کاروانسراهای نسبتا بزرگ است. ایوان‌ها و ایوانچه های پیرامون حیاط حجره هایی در پشت خود دارند. نمای ایوان‌های جبهه‌های شمالی و شرقی و غربی اندکی از نمای طرفین خود بالاتر است و به این ترتیب، رخ بام این سه جبهه تقریبا فراز و فرودی ندارد. در جبهه چهارم، حجم دستگاه ورودی حضوری شاخص دارد. گرداگرد بنا اسطبل است، اما حجره های بزرگ پشت ایوان‌ها آن را به چهار بخش مجزا تقسیم کرده است. راه ورود به اسطبل‌ها از دو طاق نمای انتهایی ضلع شرقی و طاق نمای انتهای غربی دو ضلع شمالی و جنوبی است. در هر یک از این ورودی‌ها، حجره ای مجزا برای چهارپاداران تعبیه شده است.

دستگاه ورودی کاروانسرای ماهیدشت، متشکل از سردر و هشتی و غرفه ها و حجره های پیرامون آن، مرتفع ترین بخش بناست و در میانه جبهه جنوبی قرار دارد. سردر مرتفع بنا با دو طاق نمای طرفین اندکی از سطح نمای خارجی پیش آمده است. طاق نماسازی بیرون این ضلع نیز گویی تاکیدی بر اهمیت جبهه ورودی نسبت به دیگر جبهه ها می‌باشد. هشتی با سقف رسمی بندی زیبا، فضای وسیع و مرتفعی است که غرفه‌ها و حجره‌هایی دو طبقه مشرف بر آن اند. هشتی مستقیما به ایوان جنوبی حیاط راه می یابد که به ارتفاع دو طبقه است و در میانه این ضلع جلوه گری می کند. دو ایوانچه طرفین این ایوان نیز دو طبقه شده و نمای دستگاه ورودی را کامل کرده است. بدین ترتیب، نمای جبهه جنوبی حیاط صورتی تقریبا دوطبقه دارد و اهمیت  خاصی در حیاط یافته است. (منبع: الف-۱)

برای مشاهده تصاویر بیشتر و همچنین مدارک فنی کاروانسرای ماهیدشت (شامل: پلان ها، برش ها، مقطع ها و پرسپکتیو) به بخش گالری تصاویر این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1359{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید