کاروانسرای دیر گچین بزرگترین کاروانسرای خشتی گچی ایران بر سر راه جاده تاریخی ری به قم در مرکز پارک ملی کویر قرار دارد.

کاروانسرای مرنجاب کاروانسرا و قلعه‌ای در کویر مرنجاب، کنار دریاچه نمک آران و بیدگل می‌باشد که در سال ۱۰۱۲ ه.ق به دستور شاه عباس صفوی و توسط آقاخضر نهاوندی، که در آن زمان حاکم کاشان بود، ساخته شد.

کاروانسرای ماهیدشت در جاده کرمانشاه -اسلام آباد- کیلومتر 25 واقع شده است. بر سردر بنا، کتیبه ای سنگی حاکی از تعمیرات سال ۱۲۷۵ دیده می شود.

کاروانسرای آهوان سمنان در کیلومتر 40 جاده سمنان-دامغان، قرار دارد. بر سردر بنا، کتیبه ای با این ماده تاریخ وجود داشته است: خامه تاثیر در اتمام تاریخش نوشت*** منزل امن و امان است و رباط بی بدل، که تاریخ 1043 را نشان می داده و در پایان کتیبه، تاریخ 1097 ثبت بوده است. این کتیبه در دوره های اخیر ربوده شده است.

این بنا از کاروانسراهایی است که در دوره سلطنت شاه عباس اول صفوی، در کیلومتر 35 جاده دامغان-سمنان، احداث شده است. در دوره قاجاریان، حاجی علی نقی، تاجر کاشانی، این بنا را مرمت کرده و چهار دکان در نزدیکی آن ساخته است.

کاروانسرا بیستون در 30 کیلومتری جاده همدان - کرمانشاه واقع شده است. دوکتیبه بر سردر بنا وجود دارد؛ یکی حاکی از اتمام ساخت آن در زمان شاه سلیمان صفوی و دیگری درباره تعمیر بنا در دوره ناصرالدین شاه قاجار می باشد.

وقتی صحبت از گنج می شود اولین چیزی كه به ذهن می رسد، سكه های قدیمی طلا و نقره است. اما گنج و سرمایه واقعی همان در و دیوارها و سبك زندگی و معماری گذشتگان ما می باشد كه در بناهای قدیمی از جمله؛ كاروانسراها وجود دارد. هر یك از خشتها و آجرهای كاروانسراها، یك گنج فرهنگی است كه تاریخ و فرهنگ این ملت را حكایت می نماید. این مطلب گوشه ای از اطلاعات کاروانسرایی زیبا، در شهر نطنز استان اصفهان است.

کاروانسرای ده نمک در جاده گرمسار- سمنان، کیلومتر 40 قرار گرفته. این کاروانسرا در دوره صفویان ساخته شده و در دوره قاجاریان، حاجی علی نقی، تاجرکاشانی، این بنا را مرمت نمود.

مهمانسرای عباسی اصفهان با 320 سال قدمت تاریخی، در سال های حکومت آخرین پادشاه صفوی، شاه سلطان حسین ساخته شد. با شکوفایی اقتصاد ایران در عصر صفوی، ساختن بناهای عظیم و سودمند چون بازار، مدرسه، پل، سد، آب انبار، مسجد و برج کبوتر رواج یافت اما شاخص ترین بناهای آن دوره مجموعه کاروانسراها می باشد.

رباط شرف، نام کاروانسرایی در 45 کیلومتری شهر سرخس استان خراسان رضوی می باشد. این کاروانسرا به سبک معماری شیوه رازی ساخته شده و نام معمار آن استاد محمد طرائقی سرخسی ذکر شده. در کهن ترین متون جغرافیای اسلامی از رباط به عنوان آبگینه یاد شده است.

کاروانسرای شاه عباسی کرج در خیابان قدس، میدان قدس واقع شده. این بنا منسوب به دوره صفویان است؛ ولی امروزه مدرکی دال بر آن در دست نیست. در دوره معاصر نیز، اولین مدرسه کشاورزی ایران در این کاروانسرا تشکیل شده و اکنون در اختیار وزارت کشاورزی می باشد.

کاروانسرای امین آباد در کیلومتر 40، جاده شهرضا- آباده، استان اصفهان واقع شده. بانی این کاروانسرا به درستی شناخته نشده است. این اثر در تاریخ 1 دی 1348 با شماره ثبت 884 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

کاروانسرای علی آباد مهریز در کیلومتر 45، جاده مهریز- آباده، استان یزد واقع شده. بانی این کاروانسرا دوست محمد ولی میرزا، پسر فتحعلی شاه قاجار، بوده است.

کاروانسرای میاندشت شاهرود سمنان؛ در کیلومتر 103، جاده شاهرود- سبزوار، واقع شده است. این کاروانسرا امروزه شامل سه کاروانسرا است که در امتداد غرب به شرق، در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. بر سردر کاروانسرای میانی، کتیبه ای منظوم به تاریخ 1290 است؛ و بر سردر کاروانسرا غربی، کتیبه ای از تعمیرات سال 1291 خبر می دهد.

ماکسیم سیرو، در کتاب راه های باستانی ناحیه اصفهان، این بنا را از کاروانسراهای صفوی دانسته و نوشته است که مورچه خورت از قدیم الایام شهری کاروانی بوده و کاروان ها در آنجا شکل می گرفتند.

کاروانسرای صدرآباد در 35 کیلومتری شمال شرق قم واقع شده است. بانی این کاروانسرا به درستی شناخته نشده، اما لرد کرزن، با توجه به نام کاروانسرا، بانی آن را امین السلطان صدراعظم دانسته و بنا بر سفرنامه عضدالملک، این کاروانسرا و آب انبار مجاور آن را ظهیر الدوله مرمت کرده است.

کاروانسرای شاه عباسی نیشابور، در استان خراسان رضوی، شهرستان نیشابور، خیابان امام خمینی(ره)، نرسیده به میدان خیام قرار گرفته است. با توجه به سبک معماری این کاروانسرا، آن از آثار دوره صفویان معرفی کرده اند.

کاروانسرای شاه عباسی ميبد از جمله کاروانسرهای سبک صفوی است که در ميبد استان يزد، بلوار قاضی میرحسین واقع شده.

این کاروانسرا در کیلومتر 50 جاده اصفهان – دلیجان واقع است. بر سردر کاروانسرا، کتیبه ای از دوره محمد شاه قاجار، مورخ 1251 دیده می شود. این بنا در تاریخ 1384/04/15 با شماره 13657 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

کاروانسرای کنارگرد در جاده حسن آباد- فشافویه قرار گرفته. این اثر در تاریخ 1355/10/06 به شماره 1342 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید و در حال حاضر اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان ری، استان تهران عهده دار این اثر باستانی می باشد.

صفحه1 از2

Warning: mysqli::stat(): Couldn't fetch mysqli in /home/arthut/public_html/libraries/joomla/database/driver/mysqli.php on line 216

Warning: mysqli::stat(): Couldn't fetch mysqli in /home/arthut/public_html/libraries/joomla/database/driver/mysqli.php on line 216

Warning: mysqli::stat(): Couldn't fetch mysqli in /home/arthut/public_html/libraries/joomla/database/driver/mysqli.php on line 216

Warning: mysqli::stat(): Couldn't fetch mysqli in /home/arthut/public_html/libraries/joomla/database/driver/mysqli.php on line 216