حمام نوبر تبریز

نوشته شده توسط محمد صامتی

حمام نوبر در خیابان امام خمینی(ره)، نبش خیابان تربیت در شهر تبریز، استان آذربایجان شرقی قرار دارد. معمار بنا بالا کاظم، از اهالی قره آغاج بوده است.

در نقشه شهر تبریز، که پیش از سال 1243 تهیه شده، حمام نوبر در نزدیکی دروازه نوبر مشخص شده. در نقشه دارالسلطنه تبریز، متعلق به سال 1297، این بنا با نام "حمام وزیر" دیده می شود. بر اساس اظهارات اهالی محل و صاحب حمام، این بنا در حدود صد و چهل سال قدمت دارد. در دهه های اخیر، آسیب فراوانی به بنای حمام وارد آمده است. در سال 1376 شمسی به قصد تخریب کامل حمام، گنبدهای سربینه و گرم خانه و نیز تون آن ویران شد. پس از آن، سازمان میراث فرهنگی بنا را مرمت و بازسازی کرد. حمام نوبر دو بخش اصلی، سربینه و گرم خانه دارد. سربینه حمام فضایی است وسیع با قاعده هشت ضلعی که در بخش میانی آن، طاقی رسمی بندی بر دوش هشت ستون سنگی بر پا شده است. حوضی هشت گوش در میانه این بخش قرار دارد و سکوهایی بر گرداگرد آن نشسته اند.

حمام نوبر تبریز

میان در این حمام، که قاعده ای مستطیل شکل دارد، با تغییر زاویه حرکت، از سربینه به گرم خانه راه می برد. گرم خانه نیز در میانه فضایی با قاعده مربع با چهارستون هشت وجهی دارد. بر گرداگرد این بخش، دیگر فضاهای گرم خانه قرار دارد که به سبب تصرفات دوره اخیر، صورت اصیل آنها به درستی مشخص نیست. در ضلع شمالی گرم خانه، احتمالا خزینه ها قرار داشته است. تون حمام در پشت این قسمت امروزه نیز باقی است.

بنا دو ورودی از خیابانهای مجاور دارد. ورودی اصلی به دالانی طویل گشوده می شود. این دالان به یک مغازه و در انتها به سربینه حمام راه می برد. ورودی دوم مسیری پلکانی دارد و مانند ورودی اصلی، تنها به حمام اختصاص ندارد و به مغازه و قهوه خانه ای راه می برد. دو راه ورودی حمام در دو سوی سربینه واقع است. این ورودی ها و درگاه وورد به میان در، چنان در سه گوشه سربینه قرار گرفته اند که مسیرهای ورود و خروج صورتی منظم و مشخص یافته اند. این حمام در تاریخ 1 آذر 1378 با شماره ثبت 2512 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

مشاهده 3824 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}981{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید