حمام فین کاشان در انتهای خیابان امیرکبیر و در داخل باغ فین کاشان قرار دارد. باغ فین به فرمان شاه عباس اول صفوی ساخته شده و حمام بزرگ باغ نیز در همان زمان احداث شده است؛ اما حمام کوچک این باغ از آثار دوره فتحعلی شاه قاجار می‌باشد.

حمام خان کاشان در میدان فیض، بازار بزرگ شهر کاشان استان اصفهان قرار گرفته است. این حمام را به دستور عبدالرزاق خان، حاکم کاشان در زمان کریم خان زند، ساخته اند.

حمام خان یزد در خیابان قیام، میدان خان، بازار کاشیگری این شهر قرار گرفته است. کتیبه ای بر بالای درگاه ورودی حمام به تاریخ 1213 است. حمام خان یزد به دلیل مجاور بودن با میدان خان به حمام خان، معروف است. میدان خان از آثار محمد تقی خان می باشد که به سال 1213 درگذشت.

حمام کردشت جلفا در بخش سیه رود، روستای کردشت استان آذربایجان شرقی قرار گرفته است. برخی محققین گفته اند که این بنا منسوب به دوره صفویان است. این بنا و دیگر قسمت های قلعه کردشت به دستور عباس میرزای قاجار مرمت شده که آثار این مرمت امروزه مشهود است. با این حال، عده ای بر این نظرند که این حمام و دیگر بناهای قلعه کردشت همگی متعلق به زمان جنگهای عباس میرزای قاجار با روس ها می باشد.

حمام خسرو آقا اصفهان در خیابان سپه، تقاطع خیابان شهید آیت الله دستغیب این شهر قرار گرفته است. سنگاب این حمام، به تاریخ 1211، در دهه های اخیر در انبار یکی از مغازه های اطراف حرم به دست آمده است.

حمام گلشن لاهیجان در خیابان سردار جنگل، تقاطع خیابان کاشف قرار گرفته است. حمام گلشن لاهیجان را در زمان فتحعلی شاه قاجار، هم زمان با احداث مسجد اکبریه لاهیجان و در مرکز شهر قدیمی ساخته اند و بدین ترتیب از این بنا و بناهای بازار و کاروان سرا و مسجد اکبریه و مقبره چهار پادشاه مجموعه ای مهم پدید آمده بود.

بانی حمام محمد رحیم خان، بر اساس کتیبه موجود، حسن بن عبدالله تبریزی معرفی شده. حمام محمد رحیم خان در خیابان مولوی، نرسیده به خیابان شهید منتظری شهر قزوین واقع می باشد.

حمام محتشم کاشان در میدان کمال الملک، خیابان محتشم، کوچه محتشم این شهر در استان اصفهان قرار دارد. به گفته اهالی محل و متولی حمام محتشم، این حمام احتمالا در اواخر دوره قاجاریان یا اوایل دوره پهلوی در جای بنای مخروبه ای که احتمالا حمام بوده بنا شده. در طی زمان، بنای حمام به ضرورت مرمت شده، که در این مرمت ها، نورگیرها را فلزی و شیشه ای و پایین دیوارها و کف فضاها را موزاییک یا کاشی کرده اند و در نتیجه، صورت اصیل بنا خدشه دار شده است.

بر سردر حمام وکیل کرمان، نام ناصرالدین شاه قاجار دیده می شود و نشان می دهد که این حمام مربوط به دوران قاجاریان است. بر طبق کتیبه سردر حمام وکیل، بانی بنا موتمن السلطان وکیل الملک محمد اسماعیل خان نوری بوده. وکیل الملک از سال 1277 تا 1284 حکومت کرمان را برعهده داشت؛ و در دوره حکمرانی خود، بیش از 23 بنا، از جمله کاروان سرا و حمام و بازار و قنات، احداث کرد.

حمام گنجعلی خان در میدان گنجعلی خان شهر کرمان قرار دارد. بانی این حمام، گنجعلی خان زیک بوده. وی از اوان کودکی شاه عباس اول صفوی ملازم و از خدام مخصوص او بود.

حمام گلشن یزد در میدان میرچخماق، خیابان سلمان فارسی، کوچه ناظم قرار گرفته است. بر سردر حمام، میراث فرهنگی نوشته ای نصب کرده است که حاکی از ساخت بنا در سال 1242 می باشد.

حمام گله داری در بلوار امام خمینی، نرسیده به خیابان امام موسی صدر در شهر بندرعباس استان هرمزگان قرار دارد. در هشتی حمام، کتیبه ای هست مورخ به 1330 که احتمالا مربوط به تعمیر بناست.

حمام شاهزاده در تقاطع بازار رنگرزها با بازارچه نو در شهر اصفهان قرار دارد. بانی این حمام از شاهزادگان صفوی بوده که مدرسه ای دو طبقه نیز، به همین نام در جوار حمام بنا کرده. این مدرسه در دوره اخیر تخریب و به جای آن، مدرسه ای برای دوره ابتدایی احداث شد.

حمام چهار فصل در خیابان شهید دکتر بهشتی، نرسیده به میدان هفت تیر شهر اراک قرار گرفته است. در بنا، کتیبه تاریخ دار یافت نشده؛ ولی تصویر کودکی احمد شاه قاجار بر کاشی های ستون های سربینه حمام مردانه دیده می شود.

حمام سلطان میر احمد در خیابان علوی، کوچه سلطان میر احمد شهر کاشان، استان اصفهان قرار گرفته است. در راهنمای آثار تاریخی شهر کاشان، تاریخ ساخت این حمام، سال 1092 ذکر شده؛ اما اهالی محل آن را متعلق به دوره سلجوقیان می دانند. این بنا را در دوره قاجاریان مرمت و حمامی کوچک به آن افزودند.

حمام شاه اصفهان در بازار تفنگ سازها شهر اصفهان قرار دارد. بنا بر منابع، به نظر می رسد بانی این حمام شاه عباس اول صفوی بوده؛ اما از سازندگان آن اطلاعی در دست نیست.

حمام رِنان در خیابان اشرفی اصفهانی (کهن دژ)، خیابان مطهری، ابتدای خیابان ابوذر در شهر اصفهان قرار گرفته است. بر سردر حمام، کتیبه ای مربوط به تعمیرات سال 1351 دیده می شود.

حمام پهنه در گوشه غربی تکیه پهنه و در نزدیکی بقعه امام زاده یحیی شهر سمنان قرار دارد و از این رو به "حمام حضرت" نیز مشهور است.

حمام نوبر در خیابان امام خمینی(ره)، نبش خیابان تربیت در شهر تبریز، استان آذربایجان شرقی قرار دارد. معمار بنا بالا کاظم، از اهالی قره آغاج بوده است.

حمام آقا نقی مربوط به دوره صفوی است و در اردبیل، ابتدای خیابان سعدی، میدان عالی قاپو واقع شده. این اثر در تاریخ 11 مرداد 1376 با شماره ثبت 1896 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

صفحه1 از2