استادیوم صخره ای

استادیوم صخره ای (Rock Stadium) در زمینی بیابانی با حدود 200 هزار مترمربع مساحت، توسط گروه معماران  MZ طراحی شد.

شناخت زبان قدرتمند سایت و توجه به آن، حالتی خاص به این استودیوم داده است. فرم این استودیوم شبیه یک کوه سنگی می باشد که از دل بیابان سر برآورده است. ادغام این فرم و چشم اندازهایی که به محیط پیرامونی دارد؛ مرزهایی کاملا طبیعی را رقم زده و اجازه می دهد تا بازدیدکنندگان در تعاملی مطلوب از این فضاها نهایت لذت را ببرند.

تعریف فضای اصلی استادیوم و فعالیت های مرتبط با آن، شبیه نمونه های باستانی آمفی تئاترها و معابد می باشد و بیشتر از همه اشاره به اولین آمفی تئاتر یونانی دارد که در زمینی شبیه به همین توپوگرافی ساخته شده بوده است و آن را به مجسمه ای باشکوه تبدیل کرده است.

ورودی بزرگ و باشکوه این استادیوم، بسیار شبیه به ورودی معبد آناهیتا می باشد. راهروهای تنگ و طولانی، مسیر رسیدن به پارکینگ، دهانه های پراکنده و نمای سنگی استادیوم و استفاده از مصالح محلی، بر شکوه آن افزوده و در ضمن این رویکرد خاص پروژه در عین استتار در زمین، به پایداری بنا اضافه کرده است.

استادیوم صخره ای با این طراحی ساده و بی نظیرش همچون جواهری باشکوه در بیابانهای شهر العین، امارات متحده عربی (Al Ain, United Arab Emirates)، همچون چراغی در شب عمل می کند و به مثابه یک نشانه می باشد. گفتنی است؛ این استادیوم برنده جایزه "Retail and Leisure Award" سال 2012 و به عنوان بهترین ساختمان سال 2012 امارات انتخاب شد.

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}628{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید