انواع سبک های عکاسی، قسمت اول

نوشته شده توسط فاطمه دژمان

انجمن عکاسان آمریکا و فیاپ، بالغ بر 85 سبک، شاخه یا ژانر در عکاسی را معرفی کرده که سبک های کاربردی تر را در ادامه با هم بررسی می کنیم.

عکاسی آنالوگ، عکاسی دیجیتال، عکاسی طبیعت، عکاسی منظره، عکاسی لندسکیپ، عکاسی پانوراما یا سراسرنما، عکاسی تبلیغاتی، عکاسی صنعتی، عکاسی خبری، عکاسی جنگ، عکاسی مستند اجتماعی، عکاسی خیابانی یا کاندید، عکاسی پاپاراتزی، عکاسی لوموگرافی، عکاسی اسنپ شات، عکاسی زیارتی، عکاسی معماری، عکاسی اجسام بیجان، عکاسی هنرهای زیبا، عکاسی ماکرو، عکاسی کلوز آپ، عکاسی حیات وحش، عکاسی زیر آب، عکاسی ریزنگاری، عکاسی قطره ای، عکاسی آبستره یا انتزاعی، عکاسی فهمگرایی یا مفهومی، عکاسی فاین آرت، عکاسی گفتار، عکاسی خلاقانه یا پیکتورال، عکاسی داستانی، عکاسی فتومونتاژ، عکاسی اچدی آر، عکاسی صریح، عکاسی میزانسن یا استیج یا صحنه آرایی شده، عکاسی فلو یا لرزشدست، عکاسی ردستارگان، عکاسی نجومی، عکاسی از ابرها، عکاسی صنایع هوایی، عکاسی ماهواره ای، عکاسی فرمگرایی، عکاسی فرمو محتوا، عکاسی مینیمالیسم، عکاسی تکرنگ، عکاسی ضد نور یا سیلوئت، عکاسی مادون قرمز، عکاسی نقاشی با نور، عکاسی با نوردهی طولانی مدت، عکاسی نوردهی چندگانه، عکاسی با وقفه زمانی، عکاسی کودک، عکاسی عروسی، عکاسی مشاهیر یا ستارگان، عکاسی سینمایی، عکاسی کمدی، عکاسی مد و فشن، عکاسی پرتره، عکاسی گلامور، عکاسی بازداشت، عکاسی نظامی، عکاسی جدایی طلب، عکاسی جنبشی، عکاسی فقهی، عکاسی از آتش و آتشبازی، عکاسی انفجار اجسام، عکاسی جغرافیایی، عکاسی پزشکی، عکاسی لوکال یا بومی، عکاسی لولکت، عکاسی ورزشی، عکاسی موادغذایی و ... در ادامه به معرفی مهم ترین سبک های عکاسی خواهیم پرداخت:

1- عکاسی پرتره: شاید اینطور بنظر بیاید كه عكاسی چهره یا پرتره سبك ساده ایی از عكاسی می باشد كه سریع می توان آن را انجام داد، اما در واقع نه كاملاً، بلكه مستلزم تعامل و عشق به مردم است تا بتوان احساسات واقعی و شخصیت و خلق آنها را در عكس ها در لحظه قطعی به تصویر كشید. رویکردهای گوناگونی در عکاسی از چهره وجود دارد. در واقع در عکاسی چهره هنرمند بیشتر به دنبال به تصویر کشیدن شخصیت اشخاص هستند. عکاسی از چهره ممکن است در استودیو یا محل زندگی و کار، از افراد یا حتی در خیابان انجام شود. از جمله عکاسان این عرصه می توان افراد زیر را نام برد:

Philippe Halsman- Richard Avedon- Yousef Karsh- David Bailey- Parkinson Norman- Julia Margaret Cameron- Demarchelier Patrick- Sally Mann Rodney Smith- Arnold Newman- Melvin Sokolsky- Greg Gorman- Lassiter Victor- Harry De Zitter

Arnold Newman Pablo Picasso 1954

Arnold Newman: Pablo Picasso 1954

"گاهی می اندیشم همه عکس هایم تصویری از خودم هستند. دغدغه من، گرفتاری بشر است چون فکر می کنم دغدغه های آنها به زبان ساده مال من است" ریچارد اودون

2- عکاسی مستند: عکاسی مستند از شاخه های مطرح عکاسی است که زیر مجموعه های فراوانی دارد مانند: عکاسی مستند اجتماعی، عکاسی مستند از طبیعت، عکاسی از حیات وحش، عکاسی خبری مطبوعاتی و مستند نگاری های علمی.

2-1- مستند اجتماعی: عکاسان تلاش می کنند با نگاه تیز بین خود جوامع مختلف را بررسی و نقاط ضعف و قوت آنها را به تصویر بکشند. برای موفقیت بیشتر در اینگونه از عکاسی لازم است با علوم اجتماعی و جامعه شناسی نیز آشنایی داشته باشیم. از جمله عکاسان این عرصه می توان افراد زیر را نام برد:

Berenice Abbott- John Gutmann- Diane Arbus- Carol Guzy- Werner Bischof- Irving Haberman- Robert Capa- Bresson Henri- William Claxton- Frank Horvat- Elliott Erwitt- Robert Mcneely- Walker Evans- Garry Winogrand- Lee Friedlander- Lewis Hine

Berenice Abbott At Columbus

Berenice Abbott: At Columbus

2-2- عکاسی طبیعت و حیات وحش: این عکاسی بسیار جذاب و البته بسیار دشوار است. عکاسانی که در این زمینه فعالیت می کنند باید بسیار صبور و پرحوصله بوده و تحمل شرایط بسیار سخت آب و هوایی را داشته باشند. افزون بر این باید از آگاهی های بسیار عمیقی در مورد حیات وحش و طبیعت برخوردار باشند. بخش قابل توجهی از این شاخه از عکاسی در اعماق دریا و اقیانوس ها انجام می شود. در شکل های بسیار جدی، اینگونه عکاسی با گروهی از دانشمندان و عکاسانی که روی یک موضوع کار می کنند انجام می شود. از جمله عکاسان این عرصه می توان افراد زیر را نام برد:

Ansel Adams- Art Wolfe- Lynn Radeka- Michael Reichmann- Bruce Barnbaum- Josef Sudek- FransLanting- Eliot Porter- Wayne Levin- Caponigro Paul- K Metzker Ray

Bruce Barnbaum Altamaha Swamp 1995

Bruce Barnbaum: Altamaha Swamp 1995

2-3- عکاسی خبری و مطبوعاتی: خبرنگاران عکاس در عرصه های گوناگون اجتماع حاضر شده و جانشین چشمهای ما می شوند تا رویدادها را ثبت کرده و در برابر دید و داوری ما قرار دهند، یک عکاس خبرنگار مسئولیت اخلاقی مهمی به عهده دارد و باید رویدادها را صادقانه، با امانتداری و بدون هرگونه دخل و تصرف انتقال دهد. عکاسی ورزشی از زیر مجموعه های عکاسی خبری است. از جمله عکاسان این عرصه می توان افراد زیر را نام برد:

Eugene Smith- Salgado Sebastiao- KLUETMEIER HEINZ- MEOLA ERIC

Sebastiao Salgado Tanzania 1994

Sebastiao Salgado: Tanzania 1994

2-4- عکاسی مستندهای علمی، صنعتی و عمرانی نیز شاخه ای از عکاسی خبری به شمار می آیند. برای نمونه در هنگام ساختن یک سد یا پل مراحل گوناگون پیشرفت کار، از آغاز تا پایان و در چند سال عکاسی شده و سپس استفاده های گوناگونی از آن خواهد شد. از جمله عکاسان این عرصه می توان افراد زیر را نام برد:

BRIHAT DENIS- DIRADO STEPHEN- EDGERTON HAROLD- EDWARD ADDEO-  DENIS BRIHAT

انواع سبک های عکاسی، قسمت اول

در عکاسی مستند، تصاویر در مقایسه با کلمات با سرعت بیشتری در ذهن انسان جای می گیرند. از همین روی به عنوان وسیله ارتباط، تقریبا جای کلام را گرفته و از هر گونه تفسیری بی نیاز و تا حدی در همه جا معنایی یکسان دارد. عکس  سربازی که در هند و چین کشته می شود و یا انسانی که در کره ماه راهپیمایی می کند، هرگز نیازی به تفسیر ندارد و این همان شیوه بیانی است که بی نیاز از هرگونه کلامی بین انسانها ارتباط برقرار می کند.

مشاهده 1929 مرتبه
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید